Gala rozdania nagród I Wolbromskiej Jesieni Poetyckiej „Małe ojczyzny i wielkie miłości”

W dniu 26 października na naszej sali widowiskowej odbyła się gala wręczenia nagród I Wolbromskiej Jesieni Poetyckiej. Gala zamknęła konkurs trwający od lipca do września, na który nadesłano do nas łącznie sto (!) zestawów wierszy nawiązujących do hasła „małe ojczyzny i wielkie miłości”.

Jury w składzie:

1) Magdalena Świerczek-Gryboś – nagradzana w konkursach literackich publikująca pisarka i poetka, redaktorka i koordynatorka w projekcie Fantazmaty, redaktorka Wydawnictwa SQN oraz magazynu Silmaris, organizatorka licznych konkursów literackich;
2) Wojciech Boros – poeta, redaktor Blizy, współpracownik Autografu, wieloletni juror i prowadzący spotkania autorskie, autor czterech książek poetyckich. Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, czeski, angielski, białoruski i ukraiński;
3) Karol Graczyk – poeta, autor czterech książek poetyckich i laureat wielu konkursów. Okazjonalnie redaktor, prowadzący warsztaty poetyckie, współorganizator Festiwalu Poetyckiego Wartal. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski i rosyjski

wybrało czternaście zestawów, które zostały nagrodzone wejściem w skład almanachu pokonkursowego, nagrodami rzeczowymi od Domu Kultury w Wolbromiu oraz Wojewody Małopolskiego oraz dyplomami.

Nagrodzone osoby to:

Kategoria ogólnopolska:

I miejsce Ewa Nowakowska (Jedlińsk)

II miejsce Ela Galoch (Turek)

III miejsce Beata Kołodziejczyk (Warszawa)

Mirosław Kowalski (Mysłowice)

Weronika Pytlarz (Piła)

Tadeusz Charmuszko (Suwałki)

Kategoria regionalna:

I miejsce Antonina Sebesta (Myślenice)

II miejsce Anna Piliszewska (Wieliczka)

III miejsce Monika Borkowska-Szmit (Kraków)

Irena Wanda Niedzielko (Zalasowa)

Agata Wesołowska (Toruń)

Jacek Majcherkiewicz (Gorenice)

Anna Błachucka (Małogoszcz)

Aleksandra Dziubdziela (Wolbrom)

Zestawy nagrodzonych osób otrzymały od 17 do 11 punktów w skali ocen jury.

Podczas gali rozdania nagród zaproszeni laureaci prezentowali swoje wiersze, można było także uraczyć się wypiekami Koła Gospodyń Wiejskich z Kalisia, obejrzeć kujawiaka w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, a także posłuchać występów wokalnych Alicji Kundzierewicz oraz Nikoli Tabor.

To było pierwsze takie i na pewno nie ostatnie popołudnie w Domu Kultury w Wolbromiu – podniosłe, wzruszające, poetyckie, integrujące osoby z całej Polski. Mamy nadzieję, że Wolbromska Jesień Poetycka stanie się rozpoznawalnym wydarzeniem w naszym kraju i dołożymy starań, by była jak najbardziej prestiżowym konkursem.

Serdecznie dziękujemy naszym patronom:

Wojewoda Małopolski (patronat honorowy)

Wieści Wolbromskie, Przegląd Olkuski, Polskie Kulturalne Podziemie (patronat medialny)

Wiersze laureatów opublikujemy w listopadzie w dwóch wpisach, które znajdą Państwo w naszych aktualnościach. Osobno udostępnimy kategorię ogólnopolską oraz regionalną. Wiersze z podium opublikują również Wieści Wolbromskie.

Organizacja i przeprowadzenie konkursu, skład almanachu, scenariusz gali: Magdalena Świerczek-Gryboś
Plakaty, banery, okładka almanachu: Gabriela Kałwa
Konferansjerki: Magdalena Świerczek-Gryboś, Patrycja Tokaj