Aktualnosci

Jubileusz 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” (GALERIA)

4 maja odbył się jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia ZPiT „Wolbromiacy”. Ogromny program, zrealizowany przez 160 byłych i obecnych członków zespołu oraz wieloletnią instruktorkę, Agnieszkę Gołembiowską-Karoń, zawierał w sobie:

– blok tradycyjnych tańców poszczególnych regionów (m.in. tańce krakowskie, rzeszowskie, śląskie, opoczyńskie, łowickie, lubelskie),

– przedstawienie „Słowiański ogień”, widowisko wokalno-taneczne oparte na motywach rodzimej kultury przedchrześcijańskiej,

– interpretację muzyki klasycznej przez pryzmat folkloru, z motywem przewodnim muzyki z baletu „Dziadek do orzechów”, skupioną na miniaturach tanecznych prezentujących tańce zagraniczne – chińskie, arabskie, marsz i rosyjskie.

Ludowe pieśni wykonały: Dominika Karoń (pieśń skandynawska i rumuńska) oraz Sandra Kiwior (pieśń macedońska).

W trakcie uroczystości uhonorowano założycieli, byłych instruktorów i osoby szczególnie zaangażowane w rozwój zespołu: Agnieszkę Gołembiowską-Karoń, Barbarę Motowidlak, Marię Osadzińską, Janinę Gajos, Halinę Knap, Annę Kaziród, Zofię Neter, Martę Gaweł, Władysława Augustowskiego, Tadeusza Mąkę, Konrada Kowalczyka, Marka Skułę, Grzegorza Pasierba, Ryszarda Janika, Łukasza Netera.

Zespół otrzymał z rąk wojewody Piotra Ćwika Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał również list z gratulacjami i pozdrowieniami, skierowany od podsekretarza stanu Wojciecha Kolarskiego, z najlepszymi życzeniami od Prezydenta Andrzeja Dudy.

Temu niezwykłemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa wielopokoleniowych zdjęć członków zespołu, prezentacje multimedialne kilku dekad tancerzy, tort i zabawa do rana.

Przygotowany program mogą Państwo obejrzeć 12 października i 15 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Masz pytania?

Dom Kultury w Wolbromiu,