Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” - Dom Kultury w Wolbromiu

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”

Dodał(a): Dom Kultury | sobota, 23 grudnia 2023
Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”

Zespół Pieśni i Tańca Wolbromiacy.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” działa przy Domu Kultury w Wolbromiu już od ponad 43 lat. Przez ten czas, członkami zespołu “Wolbromiacybyło blisko 1000 osób. Obecnie w zespole tańczy już drugie, a nawet trzecie(!) pokolenie tancerzy. Uczestnicząc w zajęciach członkowie zespołu w różnej formie poznają przede wszystkim nasze, polskie zwyczaje, obrzędy, tradycje, tańce, muzykę, stroje, czyli elementy kultury ludowej głównie polskiej, ale także kultury innych narodów. Zakres zajęć obejmuje nie tylko taniec ludowy, ale również elementy tańca klasycznego, charakterystycznego oraz ćwiczenia wokalne.

“Wolbromiacy” mają bardzo bogaty i różnorodny program artystyczny. W swoim repertuarze posiadają:

• polskie przyśpiewki i tańce z 7 regionów Polski,

• polskie tańce narodowe: polonez i mazur w strojach szlacheckich, polonez i mazur w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego,

• tańce i piosenki innych narodów: włoskie, rumuńskie, greckie, rosyjskie, hiszpańskie, macedońskie, chorwackie, szwedzkie i ukraińskie,

• oraz różne kompozycje taneczne i widowiska, inspirowane folklorem, kulturą słowiańską czy muzyką klasyczną.

W ciągu 43 lat swego istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” występował na bardzo wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych m.in.: na Ukrainie (2-krotnie), Węgrzech (4-krotnie), w Czechach (2-krotnie), Portugalii (3-krotnie), we Włoszech (5-krotnie), Hiszpanii, Turcji, Niemczech, Macedonii, Rumunii, Grecji, Bułgarii i w Chorwacji.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jest to odznaczenie wyjątkowe, nadawane osobom i zespołom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Zespół prowadzi Pani Agnieszka Gołembiowska-Karoń – dyplomowany instruktor tańca i choreograf, związana z zespołem od 42 lat(!).

Aby bliżej poznać Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” zapraszamy oczywiście na zajęcia zespołu, a także na fp zespołu, instagram i stronę internetową Domu Kultury w Wolbromiu.