Festyn świętojański, ludowe gry i zabawy dziecięce w plenerze, warsztaty kulinarne i interaktywna prezentacja wiejskich zajęć domowych to kolejne działania realizowane w ramach projektu „Jubileuszowe międzypokoleniowe spotkania z tradycją i folklorem”.
Uczestnicy festynu: dzieci, młodzież, dorośli (w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne), bardzo aktywnie uczestniczyli we wszystkich działaniach.
Były m.in. rodzinne rozgrywki w dawne gry w stylu folk, ludowy plener malarski pod hasłem “Polskie stroje ludowe”, gry w folk-Piotrusia, układanie folk-puzzli. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Zasępianki” zaprezentowały dawne, sprzęty wykorzystywane w wiejskich zajęciach domowych. Dzieci bardzo chętnie osobiście sprawdzały, jak działa maśniczka, nosidła, prasa do sera, tara, koziołek itp. Nie zabrakło też wspólnego wicia wianków i tworzenie różnych ozdób świętojańskich. W trakcie można było poczęstować się kawą, herbatą i pysznymi słodkościami, przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zasępianki”, a wszystko to przy dźwiękach muzyki ludowej i folkowej, z różnych regionów Polski.
Na zakończenie każde dziecko otrzymało nagrody i dyplomy uczestnictwa, a uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników festynu potwierdzały, że festyn był bardzo udany.
Projekt „Jubileuszowe międzypokoleniowe spotkania z tradycją i folklorem” jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, we współpracy: Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Przyjazna Gmina Wolbrom”, Domu Kultury w Wolbromiu oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.