Dziękujemy za szczęśliwy finał! - Dom Kultury w Wolbromiu

Dziękujemy za szczęśliwy finał!

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | czwartek, 20 kwietnia 2017
Dziękujemy za szczęśliwy finał!

Święta Wielkanocne to czas wiary i nadziei na nowe lepsze życie. To czas zadumy i refleksji nad istotą cierpienia i sensem życia, czas przemiany, miłosierdzia oraz cudu odrodzenia.

Jeden z takich małych cudów zdarzył się właśnie w Wolbromiu. W sierpniu minionego roku cała Polska usłyszała o rodzinnej tragedii, w której po straszliwym pożarze osierocona została trójka dzieci, którzy jednocześnie stracili również dach nad głową. Wobec tak wielkiej skali dramatu nie sposób było przejść obojętnie.

Cud o którym mowa dokonał się za sprawą ludzi wielkiego serca, którzy do rodzeństwa wyciągnęli swoją pomocną dłoń. Choć nic nie jest w stanie wynagrodzić ich traumy i nigdy też w pełni nie wyzbędą się dramatycznych wspomnień to cennym darem, jaki mogliśmy im podarować był nowy dom. Nie było mowy, by dawny, w którym rozegrał się tak ogromny dramat mógł odrodzić się jak feniks z popiołu i w dalszym ciągu ponownie służyć dzieciom, jako bezpieczny azyl.

Tydzień temu, w środę (12.04.2017r.) poprzedzającą Święta Wielkanocne dzieci wraz z babcią odebrały klucze do swojego nowego mieszkania. Wydarzenie to można, więc uznać za dobry początek ich nowego życia.

Ta historia nie miałaby jednak szczęśliwego finału, gdyby nie pomoc lokalnej społeczności, która bardzo gorliwie zaangażowała się we wszelkie działania na rzecz rodziny. Dom Kultury w Wolbromiu, jako inicjator tego przedsięwzięcia w imieniu własnym oraz obdarowanych pragnie wyrazić wdzięczność dla wszystkich, których wkład sprawił, że po niewymownym cierpieniu dzieciaki wreszcie dostały swój własny bezpieczny kąt, a z nim i bezcenne poczucie bezpieczeństwa.  Podziękowania kierujemy więc  do instytucji, firm oraz osób prywatnych bez wsparcia, których realizacja tego wyzwania nie byłaby możliwa.

W pierwszej kolejności słowa podziękowania należą się przede wszystkim Stowarzyszeniu „Piękne Anioły” z Krakowa, gdyż to na szlachetnych „skrzydłach” wolontariuszy spoczął główny ciężar koordynacji remontu mieszkania. Przez cały czas mieliśmy wsparcie  ze strony Wicewojewody Małopolski, Pana Piotra Ćwika. Nieocenionej pomocy w zakresie udostepnienia lokalu zaadoptowanego po dawnym internacie przy ul. Skalskiej udzielił Starosta Powiatu Olkuskiego Pan Paweł Piasny na wniosek radnego powiatu olkuskiego, Dyrektora Domu Kultury w Wolbromiu.

Wyrazy podziękowania kierujemy też dla wszystkich „ludzi dobrej woli”, którzy wykazali się hojnością podczas zbiórki pieniędzy przeprowadzonych podczas Dni Wolbromia oraz koncertu charytatywnego Zespołu Another Pink Floyd. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy członkom zespołu, a także Panu Piotrowi Zabdyrowi za nieodpłatne nagłośnienie koncertu.

Dziękujemy również radnym powiatu olkuskiego, którzy przeprowadzili zbiórkę na zakup sprzętów AGD oraz materiałów remontowych. Niezmiernie wdzięczni jesteśmy Zespołowi Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu, jak również Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Wolbromiu oraz Zespołowi Szkół pod Lasem. Podczas organizowanej przez wolontariuszy Stowarzyszenia „Piękne Anioły” zbiórki pieniędzy uczniowie, nauczyciele oraz personel także przekazali datki na rzecz dzieci poszkodowanych w sierpniowym pożarze.

Wyrazy wdzięczności kierujemy również do lokalnych darczyńców, właścicieli firm i przedsiębiorców, którym los rodzeństwa nie był obojętny.

Gorące podziękowania składamy:

 • Pani Agnieszce Jani ze Studia Format w Krakowie za bezpłatne wykonanie projektu mieszkania i przekazanie aneksu kuchennego wyposażonego w urządzenia kuchenne marki Electrolux oraz Franke
 • Panu Arturowi Laszczakowi za ufundowanie kabiny prysznicowej
 • Panu Zbigniewowi Pietrusińskiemu za pomoc przy wykonaniu instalacji elektrycznej
 • Panu Krzysztofowi Stanikowskiemu, właścicielowi firmy Brawo, która podjęła się trudu przeprowadzenia gruntownego remontu zaadoptowanego mieszkania
 • zakładom produkcyjnym TRI – Poland za przekazanie środków pieniężnych na subkonto założone przez Stowarzyszenie „Piękne Anioły”
 • Ochotniczej Straży Pożarnej z Bieńkowic za zakup płytek łazienkowych oraz kleje do ich położenia
 • Państwu Jadwidze i Damianowi Dobromilskim oraz Jadwidze i Arturowi Struzik, właścicielom firmy FH Des Bud Hurt Detal S.C. i „ELTECH” oraz Panu Stanisławowi Marchajowi właścicielowi firmy Best za umożliwienie zakupu szerokiej gamy materiałów budowlanych z korzystnymi zniżkami
 • Panu Michałowi Kwiatkowskiemu z olkuskiej P.H.U. KEMAL, która udzieliła bonifikaty na zakup drzwi
 • Panu Pawłowi Słowińskiemu, właścicielowi salonu My Center Panu Pawłowi Słowińskiemu za upust na zakup sprzętów RDV i AGD
 • Panu Pawłowi Sośnierzowi, właścicielowi firmy BUDMAX za zniżki na zakup materiałów budowlanych z bezpłatnym montażem
 • Panu Jackowi Starzykowi, właścicielowi salonu meblowego w Wolbromiu za możliwość dokonania zakupów z dogodnymi rabatami;

Zamykając długą listę naszych wielkodusznych darczyńców w wyrazach  niewypowiedzianej wdzięczności pragniemy z całego serca podziękować wszystkim anonimowym darczyńcom, którzy dokonywali bezpośrednich wpłat na subkonto za pośrednictwem Stowarzyszenia „Piękne Anioły” z Krakowa, a których szczodrość w znacznym stopniu zasiliła zgromadzony budżet niezbędny do realizacji remontu mieszkania. Jednocześnie dziękujemy też wszystkim tym, którzy być może poczuli się pominięci. Lista tych ludzi jest naprawdę imponująca, zwłaszcza, że liczne jest grono osób, które bezinteresownie przyczyniły się do finalizacji tego trudnego wyzwania.

Wspólnymi siłami dokonaliśmy „ małego cudu”. Nowy dom, to dla całej trójki rodzeństwa nie tylko przytulny i ciepły kąt, lecz  poczucie stabilizacji, przestrzeń pozwalająca na komfort swobodnego rozwoju osobistego na rozmaitych płaszczyznach życia. Przywołując słowa naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”, z dumą możemy nazwać siebie spadkobiercami krzewionych przez niego wartości moralnych i z ufnością wierzymy, że jego donośny apel na zawsze pozostanie w naszych sercach, jako przesłanie za którym będziemy podążać za każdym razem, gdy ktoś obok nas znajdzie się potrzebie. Pamiętajmy, że dobro zawsze wraca!

Galeria zdjęć:

Zobacz także

Letnie Dni z Domem Kultury w Wolbromiu

Letnie Dni z Domem Kultury w Wolbromiu

10 lipca 2024

Zobacz więcej
II Festiwal Jurajski

II Festiwal Jurajski

8 lipca 2024

Zobacz więcej
III Letni Konkurs Piosenki – „Wakacyjny przebój” 22.06.2024

III Letni Konkurs Piosenki – „Wakacyjny przebój” 22.06.2024

22 czerwca 2024

Zobacz więcej
II FESTIWAL JURAJSKI

II FESTIWAL JURAJSKI

21 czerwca 2024

Zobacz więcej
Festyn świętojański – „Jubileuszowe międzypokoleniowe spotkania z tradycją i folklorem”.

Festyn świętojański – „Jubileuszowe międzypokoleniowe spotkania z tradycją i folklorem”.

21 czerwca 2024

Zobacz więcej