Gdzie oglądać i co oglądać - korzystaj legalnie! - Dom Kultury w Wolbromiu

Gdzie oglądać i co oglądać – korzystaj legalnie!

Dodał(a): Sylwia Gawron | czwartek, 9 kwietnia 2020
Gdzie oglądać i co oglądać – korzystaj legalnie!

Wszyscy zderzamy się w tym momencie bardzo dziwną codziennością. Hasztag #zostanwdomu stał się częścią dzisiejszej rzeczywistości w tak dużym stopniu, że widzimy go niemal wszędzie. I na pewno jeszcze jakiś czas z nami pozostanie.

Nie ma jednak co narzekać i się dołować. Pamiętajmy, że wszystko jest po coś, a im bardziej konsekwentnie i rozważnie podejdziemy do tematu, tym szybciej będziemy mieć szansę wrócić do naszego codziennego rytmu.

Zostajemy w domu… i co dalej?

Niestety, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy będziemy mogli Was ponownie zaprosić na seanse w Kinie Radość albo wydarzenia i zajęcia, organizowane przez Dom Kultury. Możemy jednak nieco podpowiedzieć, jak spędzać czas samoizolacji.
Albo – gdzie spędzać ten czas :)

Korzystaj z kulturą!

W czasach epidemii, kiedy kina zamknięte są na cztery spusty, wszyscy szukamy rozrywki w innych miejscach. Doskonale wiemy, że domowy telewizor nie zastąpi kinowego ekranu, a emocje i historie przeżywa się inaczej na kanapie, a inaczej na kinowym fotelu. Postarajmy się jednak zacisnąć zęby i pamiętać, że cała sytuacja jest przejściowa.
To, jakie ilości informacji niesie ze sobą korzystanie z internetu w domowym zaciszu, nie musimy mówić. Ale żeby korzystać świadomie… tu już bywa różnie.
Frekwencja, jaką nie raz i nie dwa chwaliliśmy się na naszej stronie, jest dla nas powodem do dumy. Nie tylko dlatego, że tworzymy dla Was po prostu fajne miejsce! Daje nam również jasny sygnał, że Wy – nasi widzowie – wybieracie legalne źródło dostępu do kultury i rozrywki. To bardzo ważne i i to idealny czas, aby sprawę postawić jasno – korzystanie z legalnych źródeł zawsze było i będzie dla nas priorytetem.

Legalna Kultura. Kojarzycie tą planszę? Bardzo często pojawia się przed pokazami filmów w naszym kinie – i na pewno będzie pojawiać się dalej!

Jeśli jesteście bywalcami naszego kina, z pewnością kojarzycie powyższe zdjęcie.  Od lat to nasz sposób na poparcie działania Fundacji Legalna Kultura. Polecamy ją zwłaszcza teraz, kiedy siedzimy w domu i chcemy skorzystać z kulturalnych dobrodziejstw. Poza masą interesujących artykułów i wywiadów, na stronie fundacji znajdziecie olbrzymią bazę, gdzie czytać, słuchać i oglądać legalnie, niekoniecznie za opłatą:) Znajdziecie ją tutaj.

Dlaczego ważne jest, żeby korzystać z legalnych źródeł?

Warto zdać sobie sprawę, że korzystanie z nielegalnych źródeł to pozbawianie dochodów mnóstwa osób, które biorą udział w powstawaniu konkretnych dzieł – muzyki, filmu czy książki. Tak – jest to kradzież – i nie ma żadnego dobrego argumentu na usprawiedliwianie takich działań. W Polsce straty związane z nielegalnym ściąganiem liczy się w mld (tak jest – w miliardach!) złotych, a jest to ułamek światowych strat, ponieważ polscy piraci wcale nie przodują w międzynarodowych rankingach. W tym momencie zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Kierujemy go zwłaszcza do rodziców, ponieważ dla wielu młodych ludzi takie korzystanie z kulturalnych dobrodziejstw nie jest w żaden sposób naganne czy niewłaściwe.

Wyobraźcie sobie teraz, co można by zrobić z tak ogromnych budżetem!

Premiery na małym ekranie

Wybuch pandemii zaskoczył wszystkich. W branży filmowej prace nad wieloma tytułami nie zostały zakończone, są opóźnione i przekładane. Na kinowe pokazy jeszcze jakiś czas poczekamy. Jednak, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, polecamy śledzić informacje, jakie dystrybutorzy umieszczają na swoich stronach. Wiele kinowych nowości, zaraz po wejściu na duży ekran, trafiło na różne platformy streamingowe. Część z nich premierę miało na małym ekranie. Właśnie tak było w przypadku W lesie dziś nie zaśnie nikt, a takie tytuły jak Sala samobójców. Hejter czy 365 dni, mimo niedawnych premier, również już można zobaczyć w sieci.

Są to tylko przykładowe, większe tytuły, na które w ostatnim okresie czekaliśmy najbardziej. Filmów udostępnianych na internetowych platformach jest znacznie więcej, dlatego serdecznie zachęcamy do zaglądania na udostępnione przez dystrybutorów informacje. Znajdziecie je na facebookowych fanpage’ach (i tutaj pozwolimy sobie wymienić:) i podlinkować): Next Film, UIP, Kino Świat, M2 Films, Best Film, Gutek Film, Monolith, Mówi Serwis, Warner Bros oraz Disney. A jeżeli porwały Was retransmisje koncertów André Rieu, koniecznie sprawdźcie również ofertę nazywowkinach.pl :)

Ale nie martwcie się – najbardziej oczekiwane tytuły czekają razem z nami na wielkie, kinowe premiery!

Jeśli film to za mało…

Kiedy w okresie samoizolacji wolnego czasu przybywa, a film jest po prostu za krótki… polecamy seriale:) W dobie, kiedy na kolejne odcinki czekają miliony, a niektóre tytuły mogą pochwalić się budżetem blockbusterowych hitów, nie można ich pominąć z nadrabianiu zaległości. Dlatego zachęcamy! A właściwie zachęcamy do zajrzenia na kanał YT dla miłośników seriali, czyli jakbyniepaczec. Twórcy, czyli Kaja Szafrańska i Janusz Raczyński, z pełnym profesjonalizmem opowiadają o tym, co warto zobaczyć, co warto nadrobić i na co warto czekać, ale nie tylko. Zobaczcie ich koniecznie!
Polecamy zwłaszcza serię Śladami seriali – jeśli macie serialowych ulubieńców – sprawdźcie, czy Kaja i Janusz czasem nie odwiedzili miejsc, w których kręcono część scen:)

Dawajcie znać, co oglądacie, gdzie oglądacie i co polecilibyście innym! Cały czas jesteśmy dla Was i czekamy na wieści, co u Was słychać. Wpadajcie na naszego fanpage’a na FB i dzielcie się opiniami :)

#zostanmywdomu i bądźmy w kontakcie!