W dniu 19 października w naszym DK odbyło się kolejne niezwykłe wydarzenie w ramach projektu ETNO WOLBROM. „Wolbrom na ludowo„!
Na sali widowiskowej obejrzeliśmy starodawne obrzędy, związane z kiszeniem kapusty, zajęciami kobiet, zabawnymi zwyczajami, małżeńskim życiem, wysłuchaliśmy także przepięknych aranżacji ludowych pieśni. Wystąpiły dla nas: Koła Gospodyń Wiejskich z Kąpiel Wielkich, z Zarzecza, Teatr Ludowy Ryczówek, Halina Pieklak i Marta Ogonek oraz Zespół Rodaczanie.
Po wręczeniu nagród artystom, przenieśliśmy się na sale lustrzaną, by kosztować darów z babcinej spiżarni i podziwiać starodawne przedmioty, niezbędne w każdym dawnym gospodarstwie. Smakołyki przygotowały nieocenione Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: z Wierzchowiska, Zarzecza, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Strzegowej, Dłużca, Gospodyń i Gospodarzy z Sulisławic, Chrząstowic.
Starodawne sprzęty przywiozły: KGW Kaliś, Kąpiołki, Wierzchowisko, Gospodynie z Zarzecza, Stowarzyszenie Kłos. Mogliśmy obejrzeć między innymi praski do sera, przetaki, maślniczki, sierpy, młynki, wózki do przędzenia, antałki, żelazka na duszę, piłę „moja-twoja”, kijankę do prania czy prawidło.
Było przesmacznie, ciekawie, tradycyjnie, wesoło, rodzimie. Cieszymy się, że tyle osób dba o naszą etno-tożsamość. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!
Scenariusz: Maria Grzywa, Magdalena Świerczek-Gryboś
Opieka nad projektem: Maria Grzywa, Joanna Knap, Gabriela Kałwa
Plakat: Gabriela Kałwa
Konferansjer: Piotr Kubiczek
Zdjęcia, wideo: Magdalena Świerczek-Gryboś
Nagłośnienie, światło: Tomasz Kołodziej