lipiec 2020 - Dom Kultury w Wolbromiu

Archive for lipiec, 2020

Repertuar na tydzień 31.07.-06.08.

Posted by

Dzisiaj zaczynamy nowy tydzień kinowy.

Zapraszamy na animowany hit tego lata, czyli „Scooby-Doo!” oraz francuską komedię z Juliette Binoche w roli głównej – „Jak być dobrą żoną”.

Opis dystrybutora filmu „Scooby-Doo!”:
W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. „Scooby-Doo!” pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę. Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną „apsokalipsę”. Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

Opis dystrybutora filmu „Jak być dobrą żoną”:
Paulette (Juliette Binoche) wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt, w której nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną i panią domu. Niestety po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa i ona sama musi wziąć sprawy w swoje ręce. Sytuacji nie ułatwiają feminizm i rewolucja seksualna, które z dnia na dzień zmieniają społeczeństwo i świat dookoła. Aby ratować szkołę, Paulette łączy siły ze swoją pierwszą miłością – André (Edouard Baer), ekscentryczną szwagierką – Gilberte (Yolande Moreau) oraz surową zakonnicą Marie-Thérèse (Noémie Lvovsky). Nieoczekiwanie jednak sama zaczyna mieć wątpliwości co do własnych poglądów i przekonań. Czy to możliwe, żeby miała stać się… wyzwoloną kobietą?

Bilety online dostępne pod linkiem: https://ekobilet.pl/dk-wolbrom

Wakacje z DK Wolbrom – kolejny tydzień atrakcji

Posted by

W minionym tygodniu w naszym DK odbyły się zajęcia kulinarne, szachowe oraz joga i aerobik. Niestety z powodu pogody musieliśmy odwołać Kino pod chmurką, ale nic straconego! Już 7 sierpnia kolejne :)

„Pech to nie grzech” przeniesiony na 07.08.

Posted by

Zaplanowany na 24 lipca plenerowy seans filmu „Pech to nie grzech” nie odbył się z powodu złych warunków atmosferycznych.

Nowy termin projekcji wyznaczyliśmy na piątek 7 sierpnia o godz. 20.00. Mamy nadzieję, że tym razem pogoda nie popsuje naszych planów.

Zapraszamy na teren zielony przy Domu Kultury wraz ze swoimi leżaczkami, kocykami lub innymi siedziskami :)

Jak być dobrą żoną 2D NAP

Posted by

Wakacje z DK Wolbrom – oferta sierpniowa

Posted by

Zapraszamy do zapisów na sierpniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zachowujemy wszelkie środki bezpieczeństwa, dlatego liczba miejsc jest ograniczona – prosimy nie zwlekać z telefonami!

Panie w każdym wieku zapraszamy na jogę i aerobik na świeżym powietrzu. Szczegóły na plakatach poniżej.

II Wolbromska Jesień Poetycka pod hasłem „Piękna nasza Polska cała. Wspomnienia z podróży”

Posted by
  1. Organizatorem konkursu jest Dom Kultury w Wolbromiu.  Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
    2. Konkurs przebiega w dwóch kategoriach: regionalnej (województwo małopolskie) oraz ogólnopolskiej. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat.
    3. Zadaniem konkursowym jest przysłanie od jednego do trzech niepublikowanych dotąd wierszy, nawiązujących do hasła „Piękna nasza Polska cała. Wspomnienia z podróży”.
    W kategorii regionalnej mile widziane wiersze dotyczące terenu województwa małopolskiego.

Jeden uczestnik może przysłać wiersze w obu kategoriach.
Zestawy przyjmujemy drogą mailową lub pocztą tradycyjną (do wyboru uczestnika).

Droga mailowa:
Prosimy przysyłać wiersze oraz osobny plik z danymi – imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon, mail – na adres poezjawolbrom@gmail.com. Wiersze oraz plik z danymi należy podpisać godłem. W tytule wiadomości prosimy wpisać: „II Jesień Poetycka, kategoria ogólnopolska” lub „II Jesień Poetycka, kategoria regionalna”.

Jeżeli uczestnik przysyła wiersze w obu kategoriach, powinien wysłać dwie osobne wiadomości.

Poczta tradycyjna:
Prosimy przysyłać wydruk wierszy (po jednym egzemplarzu) wraz z osobną kopertą z danymi – koperta i wiersze podpisane godłem – na adres Dom Kultury w Wolbromiu, ul. Leśna 2, 32-340 Wolbrom, z dopiskiem na kopercie „II Wolbromska Jesień Poetycka” oraz „kategoria regionalna” lub „kategoria ogólnopolska”.

Jeżeli uczestnik przysyła wiersze w obu kategoriach, powinien wysłać dwa osobne listy.

Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do dołączenia pisemnej zgody lub skanu pisemnej zgody rodzica bądź opiekuna: „Wyrażam zgodę na udział <imię i nazwisko> w drugiej edycji konkursu Wolbromska Jesień Poetycka”, data, podpis.

Czas na nadesłanie: 24 lipca – 24 września 2020.

  1. Jury w składzie:

1) Magdalena Świerczek-Gryboś – pomysłodawczyni wydarzenia. Z wykształcenia filozofka i etyczka. Poetka, redaktorka, pisarka nominowana do nagród literackich: Nagrody im. Macieja Parowskiego i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla;


2) Anna Dwojnych – absolwentka socjologii i filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisze poezję, prozę i teksty o filmach. Publikowała na łamach m.in. „Odry”, „Lampy”, „Dwutygodnika”, „Frazy”, „Arterii”, ArtPapieru”, „Blizy”, „Fabulariów”, „Elewatora”, „Cegły”. Autorka tomików poetyckich gadu gadu (2011) i Wypadki z przypadkami (2019). Stypendystka Miasta Torunia w dziedzinie kultury;

3) Karol Graczyk – poeta, autor czterech książek poetyckich i laureat wielu konkursów. Okazjonalnie redaktor, prowadzący warsztaty poetyckie, współorganizator Festiwalu Poetyckiego Wartal. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski i rosyjski;

– wybierze do trzech miejsc oraz kilka wyróżnień w każdej kategorii.

  1. Nagrody:

Rzeczowe w obu kategoriach dla trzech pierwszych miejsc i wyróżnień.

Nagrodzone teksty zostaną wydrukowane w almanachu pokonkursowym, który otrzymają nagrodzeni, opublikowane na stronie Domu Kultury w Wolbromiu oraz wystawione w Domu Kultury w Wolbromiu. Wiersze z podium z obu kategorii wydrukowane zostaną także w „Wieściach Wolbromskich”. Ze względu na sytuację w kraju, nie jesteśmy w stanie określić, czy możliwe będzie zorganizowanie gali wręczenia nagród. W przypadku jej braku, nagrody zostaną wysłane pocztą.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane w październiku. Z laureatami skontaktujemy się telefonicznie.

W razie pytań osoba kontaktowa: Magdalena Świerczek-Gryboś, Dział Organizacji i Obsługi Imprez, 32 644 13 41, wewn. 23, mail: mswierczek@dk.wolbrom.pl.

Administratorem danych jest Dom Kultury w Wolbromiu, ul. Leśna 2, 32-340 Wolbrom. Dane gromadzone są wyłącznie w celu przeprowadzenia konkursu i realizacji nagród. Po zakończeniu konkursu dane zostaną usunięte. Uczestnikom przysługuje wgląd w dane, żądanie zmiany i usunięcia swoich danych.

Regulamin i nagrody mogą ulec zmianie.

Patroni medialni: Polskie Kulturalne Podziemie, Przegląd Olkuski, Wieści Wolbromskie

projekt graficzny: Gabriela Kałwa

Warsztaty taneczne hip hop, modern jazz, jazz funk

Posted by

Zapraszamy na warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów prestiżowej szkoły tańca JDC Dance Studio z Krakowa. Szczegóły na plakacie poniżej.

Niezwykłe opowieści niezwykłego czasu – opowiadanie konkursowe

Posted by

Przedstawiamy kolejne opowiadanie z naszego literackiego konkursu :) Zadaniem konkursowym było stworzenie opowiadania, pamiętnika bądź relacji z czasu pandemii. 

 

Autorką tekstu jest Stokrotka.

 

Jak ja lubię te niedziele

 

Cześć jestem Tofik. Czemu Tofik? Nie wiecie?

Nazywam się Tofik – bo ponoć jestem słodki jak tofik, choć nigdy nie jadłem tofików i nie wiem, jak smakują, to pewnie są pyszne, choć myślę, że na pewno nie są takie sierściaste i kudłate jak ja.

Tofik – bo jestem trochę żółty, trochę brązowawy i trochę czarny. Nie wiem, czy tofiki mają czarne łapki i czarne klapnięte uszko z żółtą plamką, ale pewnie musi tak być, skoro tak się nazywam.

Moje imię wybrała dla mnie Jula, a ona na pewno jadła i widziała tofiki i na pewno się na nich zna. I myślę, że to moje imię pasuje do mnie jak ulał – po prostu Tofik.

Zawsze tęsknię, kiedy Jula idzie do tej swojej szkoły na taaaak dłuuugo, a ja tu czekam i czekam, i czekam; już nawet nie wiem, ile czasu czekam. Czekam, aż wróci i tęsknię za tym, żeby się ze mną pobawiła, przytuliła, posmerała lekko po brzuszku albo wyczochrała małą rączką moją puszystą sierść. Widzę w jej oczach, jak bardzo lubi się ze mną bawić, a ona pewnie widzi to w moich. Choć nie wiem czy widać wystarczająco dużo, bo z tego szczęścia oczy same się mi mrużą i nie wiem, czy je widać, a po za tym moje długie kudełki spadają mi trochę na oczy, tak że mało co widać moje brązowo-złociste ślepka.

Dobrze, że choć od czasu do czasu zdarzają się te niedziele i soboty, tak, tak! Tak nazywają czas, kiedy wszyscy są w domu i Jula wcale nie musi iść do tej swojej szkoły i może więcej czasu spędzać ze mną. Chodzimy wtedy na długie spacery, biegam za patykiem albo piłką, którą rzuca mi Jula i jestem taki szczęśliwy. Ale te niedziele i soboty nie zdarzają się tak często, jakbym chciał.

Ale zaraz, zaraz…. chyba wróżka od spadającej gwiazdy spełniła moje marzenie. Właśnie pomyślałem, żeby te soboty i niedziele zdarzały się częściej. I nie uwierzycie, ale zaczęły być codziennie.

Już kolejny dzień moja Jula została w domu. O jak wspaniale! Tylko nie rozumiem, dlaczego ona tyle czasu spędza, siedząc przed jakimś dziwnym małym okienkiem posypanym czarnym maczkiem. Czasem ktoś coś w nim tłumaczy, śpiewa.

Jula znowu stuka w przyciski i znowu pojawia się coraz więcej maczku na białym okienku. Ooo! Jak kolorowo! Ooo! Nawet pokazali obrazki o piesku… Ooo!  Jaki ten psiak mądry, wiecie, tu mówią, że on sam jeździł koleją. Jula ogląda i słucha z zainteresowaniem. Chyba jestem troszkę zazdrosny o tego psa. Ja wprawdzie nie wiem za bardzo, co to kolej i nigdzie nie byłem daleko poza domem, nie licząc wizyty u tego okropnego pana w zielonkawym fartuchu, którego nazywają doktorem od zwierząt, ale przecież też jestem bardzo mądry i wiele potrafię. Dlaczego Jula ogląda historię o tym psie? Przecież to obcy pies, a ja jestem tu i nie mogę się doczekać, kiedy Jula weźmie mnie na spacer.

Nic z tego nie rozumiem; przecież mama ciągle powtarzała Juli, żeby nie patrzyła w to małe okienko, żeby wyszła pobiegać albo pospacerować, a tu przez całe niedziele ona siedzi i siedzi przed tym okienkiem. I pisze jakieś znaczki.

Łał! A co to? O jak się wystraszyłem. A to tylko zawarczało jakieś pudełko i wypluwa z siebie białe, posypane czarnym maczkiem albo kolorowe kartki.

Wreszcie Jula zabrała mnie na spacer, o jak cudownie! Biegam za piłką, przynoszę patyk, Jula głaszcze mnie po karku, że jestem taki mądry i znowu rzuca patyk. Potem robimy wyścigi, kto pierwszy dobiegnie do bramki! Oj! Chyba przegrywam! Nie, nie! Nie myślcie sobie, że ze mnie jakaś ślamazara i nie umiem szybko biegać. Chciałem dać Juli fory, bo przecież ja mam cztery nogi, a ona tylko dwie, no to kto ma większe szanse? No pewnie, że ja! O, już meta! Remis!

Potem dumnie kroczę przy Juli, gdy idziemy na spacer. Tak lubię te niedziele!

A to co? Nie idziemy nad mały stawik? Próbuję pociągnąć Julę znaną ścieżką, ale ona mówi:

– Tofik tam nie, nie możemy iść tak daleko, nie wolno!

Jak to? Co to znaczy nie wolno?! Dlaczego, przecież zawsze tam chodziliśmy. I zaraz, zaraz… co ta Jula założyła na buzię? Prawie jej nie poznałem! Aż cicho warknąłem… wrr… Całą buzię zakryła jakąś chustką, ale to przecież moja Jula, więc już jestem spokojny. Spacer nie był długi, ale i tak było miło, bo byłem z moją Julą. Jak ja lubię te niedziele!

Kiedy wróciliśmy do domu, Jula znowu rozłożyła przed sobą jakieś książki, zeszyty. Coś pisze, coś liczy i patrzy w to swoje okienko. Pociągnąłem ją trochę za nogawkę od spodni, żeby zachęcić ją do zabawy, a ona na to:

– Tofik! Nie przeszkadzaj!

Położyłem jej łapki na kolanach i chciałem, żebyśmy poszli się bawić, a Jula mówi:

– Tofik! Uciekaj! Muszę odrobić lekcje!

Lekcje, jakie lekcje? Przecież lekcje odrabiałaś, jak chodziłaś do tej szkoły, a teraz przecież są niedziele.

Zrobiło mi się trochę smutno, że Jula nie ma dla mnie czasu. Skuliłem się w kłębek i zasnąłem pod biurkiem.

I tak w każdą tą codzienną niedzielę niby Jula jest ze mną, ale tak naprawdę jej nie ma. Ma tyle obowiązków i wciąż patrzy w to swoje okienko i ciągle coś pisze i czyta, że nie ma dla mnie czasu.

A ja czekam i czekam, aż skończy. Wiecie, już chyba wolę żeby te niedziele się skończyły i żeby wszystko było po staremu.  

Seans plenerowy 24 lipca

Posted by

Najbliższy seans plenerowy w ramach tegorocznego Kina pod Chmurką zaplanowaliśmy na piątek 24 lipca.

O godz. 21.00 rozpoczniemy projekcję polskiej komedii romantycznej „Pech to nie grzech” w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, twórcy komediowych hitów: „Porady na zdrady”, „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie!”, „Nigdy w życiu!”. W rolach głównych zobaczymy Annę Dereszowską, Barbarę Kurdej-Szatan, Marię Dębską, Krzysztofa Czeczota, Tomasza Karolaka i Mikołaja Roznerskiego.

Projekcja odbędzie się na terenie zielonym przy Domu Kultury. Wstęp jest bezpłatny. Prosimy o zabranie ze sobą czegoś do siedzenia oraz o zachowanie wymaganego dystansu względem innych widzów.