Wolbrom na ludowo - starodawne obrzędy, sprzęty, dary z babcinej spiżarni - Dom Kultury w Wolbromiu

Wolbrom na ludowo – starodawne obrzędy, sprzęty, dary z babcinej spiżarni

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | wtorek, 22 października 2019
Wolbrom na ludowo – starodawne obrzędy, sprzęty, dary z babcinej spiżarni

W dniu 19 października w naszym DK odbyło się kolejne niezwykłe wydarzenie w ramach projektu ETNO WOLBROM. „Wolbrom na ludowo„!

Na sali widowiskowej obejrzeliśmy starodawne obrzędy, związane z kiszeniem kapusty, zajęciami kobiet, zabawnymi zwyczajami, małżeńskim życiem, wysłuchaliśmy także przepięknych aranżacji ludowych pieśni. Wystąpiły dla nas: Koła Gospodyń Wiejskich z Kąpiel Wielkich, z Zarzecza, Teatr Ludowy Ryczówek, Halina Pieklak i Marta Ogonek oraz Zespół Rodaczanie.

Po wręczeniu nagród artystom, przenieśliśmy się na sale lustrzaną, by kosztować darów z babcinej spiżarni i podziwiać starodawne przedmioty, niezbędne w każdym dawnym gospodarstwie. Smakołyki przygotowały nieocenione Panie z Kół Gospodyń Wiejskich: z Wierzchowiska, Zarzecza, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Strzegowej, Dłużca, Gospodyń i Gospodarzy z Sulisławic, Chrząstowic.

Starodawne sprzęty przywiozły: KGW Kaliś, Kąpiołki, Wierzchowisko, Gospodynie z Zarzecza, Stowarzyszenie Kłos. Mogliśmy obejrzeć między innymi praski do sera, przetaki, maślniczki, sierpy, młynki, wózki do przędzenia, antałki, żelazka na duszę, piłę „moja-twoja”, kijankę do prania czy prawidło.

Było przesmacznie, ciekawie, tradycyjnie, wesoło, rodzimie. Cieszymy się, że tyle osób dba o naszą etno-tożsamość. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Scenariusz: Maria Grzywa, Magdalena Świerczek-Gryboś
Opieka nad projektem: Maria Grzywa, Joanna Knap, Gabriela Kałwa