"Tradycyjna babka wielkanocna" - "Palma wielkanocna" - Dom Kultury w Wolbromiu

„Tradycyjna babka wielkanocna” – „Palma wielkanocna”

Dodał(a): | sobota, 2 kwietnia 2022
„Tradycyjna babka wielkanocna” –  „Palma wielkanocna”
„Tradycyjna babka wielkanocna” oraz „Palma wielkanocna”.
Konkurs był zorganizowany w ramach projektu „Etno Wolbrom – nasze dziedzictwo”, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etno Polska. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.
W konkursie wzięło udział aż 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wolbrom oraz Panie z Ukrainy!
Palma wielkanocna jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. Polskie potrawy Wielkanocne są niezwykle różnorodne, interesujące i przede wszystkim smakowite. Mamy piękne tradycje oraz wspaniałe przepisy, które warto kultywować. Stoją za nimi lata tradycji, dlatego nie warto unowocześniać ich na siłę. Wiele osób zapewne zastanawia się jak wygląda koszyczek wielkanocny na Ukrainie? Tutaj znajdziemy korzeń chrzanu, masło, ocet, sól, kiełbasę, jajka i najważniejsze – Paskę. Paska jest to babka z ciasta drożdżowego z rodzynkami, która jest obowiązkowym elementem świąt.
Każda gospodyni stara się, aby wyszła jak najpiękniej, dlatego piecze je w takiej ilości, aby chociaż jedna z nich była idealna.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i trud włożony w przygotowanie tego wydarzenia.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Minister Andrzej Adamczyk, Pani Marszałek Iwona Gibas, Pan Dyrektor Michał Sumera oraz Pan Dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu Piotr Gamrot.
W konkursie udział wzięły:
Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy w Sulisławicach
Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzeczu
Koło Gospodyń Wiejskich w Kąpielach Wielkich
Koło Gospodyń Wiejskich w Jeżówce
Koło Gospodyń Wiejskich w Gołaczewach
Koło Gospodyń Wiejskich w Łobzowie
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzegowej
Koło Gospodyń Wiejskich w Dłużcu
Koło Gospodyń Wiejskich w Kalisiu
Koło Gospodyń Wiejskich Chrząstkowicach
Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchowisku
Koło Gospodyń Wiejskich w Porębie Dzierżnej
Koło Gospodyń Wiejskich w Miechówce
Ukraina Andriana Sira i Mariya Shaleyko
Zapraszamy do fotorelacji.

Konkurs przeprowadzany jest w ramach projektu „Etno Wolbrom – nasze dziedzictwo„.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022”.

Koordynacja: Piotr Gamrot, Małgorzata Grzywa, Gabriela Kałwa, Eliza Ciuła-Hat, Milena Jałowiec
Konferansjer: Izabella Pinda-Strzałka
Fotografia: Anna Kurczek