Zwyczaje i zabawy andrzejkowe w kulturze ludowej – warsztaty wielopokoleniowe    +    Międzypokoleniowy turniej wiedzy o kulturze ludowej i tradycjach - Dom Kultury w Wolbromiu

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | sobota, 2 grudnia 2023

Zwyczaje i zabawy andrzejkowe w kulturze ludowej – warsztaty wielopokoleniowe: Prowadzący warsztaty opowiedział o dawnych zwyczajach, wróżbach i zabawach andrzejkowych. Wyjaśnił co to są katarzynki, kto mógł w nich brać udział. Uczestnicy uczestniczyli w nowo poznanych zabawach i wróżbach, tych znanych do dziś i tych nieco już zapomnianych. Na zakończenie warsztatów odbyła się wspólna katarzynkowo-andrzejkowa zabawa i tańce, przy muzyce folkowej.

Międzypokoleniowy turniej wiedzy o kulturze ludowej i tradycjach: Rodzinny konkurs z nagrodami, o tematyce ludowej (tańce, regiony, stroje, tradycje, zwyczaje, potrawy itp.). Uczestnicy rywalizowali w drużynach rodzinnych i wyłonionych losowo. Każda drużyna otrzymała pytania i zadania dot. tańców ludowych, regionów, strojów ludowych, tradycyjnych zabaw, zwyczajów i obrzędów, poznanych w trakcie warsztatów oraz wszystkich działań projektowych oraz ludowych gier i zabaw dziecięce.

Spotkania odbywały się w: listopadzie