Pozwól dobrym treścią poszerzać horyzonty - Dom Kultury w Wolbromiu

Pozwól dobrym treścią poszerzać horyzonty

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | czwartek, 11 stycznia 2024
Pozwól dobrym treścią poszerzać horyzonty
Dom Kultury w Wolbromiu wraz z nadchodzącym nowym rokiem przypomina, że trwa program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to cykl filmów, który jest przystosowany odpowiednio do każdej grupy wiekowej. Znajdą tutaj Państwo propozycje zarówno dla przedszkoli, szkół podstawowych jak również ponadpodstawowych.
Program NHEF w swojej ofercie posiada również prelekcje, omówienia tematów, sugerowane warsztaty plastyczne, karty pracy, scenariusze lekcji jak również analizę psychologiczną, którą można pobrać z głównej strony projektu.
Warto również podkreślić, że Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej powstały zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nowe Horyzonty to cykl filmów idealny dla szkół ponadpodstawowych, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości. Uczniowie poprzez poznawanie nowych ekranizacji będą mogli poszerzyć swój zakres wiedzy z motywów literackich jak i filmowych.

Dom Kultury w Wolbromiu w 2024 roku poleca:

• Dziennik z podróży”
Propozycja dla: szkoła ponadpodstawowa

Opis filmu: Niezwykła podróż starym kamperem przez Polskę w wykonaniu dwóch miłośników fotografii: 82-letniego Tadeusza Rolke i 15-letniego Michała. Fotografując przygodnie napotkanych ludzi, obaj doskonalą trudną sztukę fotografii i wzajemnie się poznają.

Motyw: Podróży

• Przytul Mnie. Poszukiwacze miodu”

Propozycja dla: przedszkola

Opis filmu: Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

Kluczowe terminy: smutek, wyrażanie emocji, empatia, pokonywanie smutku, śmiech

• Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”

Propozycja dla: szkoła podstawowa 1-3

Opis filmu:Kolejny film o przygodach dwójki przyjaciół ze szwedzkiego miasteczku Valleby. Lasse i Maja prowadzą Biuro Detektywistyczne, rozwiązują rozmaite zagadki i tworzą niezwykły team. Lasse to nieśmiały samotnik, a Maja – zbuntowana, pełna energii dziewczyna. Przeżywają przygody, których można im pozazdrościć.

Kluczowe terminy: Szwecja, flaga, godło, Szwecja w Polsce, Sztokholm, szwedzkie tradycje, szwedzka kuchnia

• Niezwykłe lato z Tess”

Propozycja dla: szkoła podstawowa 4-6

Opis Filmu: 10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze.

Kluczowe terminy: narracja filmowa, narracja epicka, narracja subiektywna i obiektywna, chronologia, retrospektywa , fabuła

• Belle”

Propozycja dla: szkoła podstawowa 7-8

Opis filmu: 17-letnia Suzu, półsierota, wraz ze swoim ojcem mieszka w prowincjonalnej prefekturze Kochi. Porzuciła śpiew, który był jej wielką pasją w dzieciństwie, ponieważ po śmierci matki przywoływał bolesne wspomnienia z przeszłości. Aby uporać się z bólem związanym ze stratą i nie najlepszą relacją z ojcem, Suzu coraz więcej czasu spędza w sieci.

Kluczowe terminy: internet, wirtualna rzeczywistość, media społecznościowe, empatia, wrażliwość, anime, sława, popularność w internecie

• Lunana. Szkoła na krańcu świata”

Propozycje dla: Szkoła ponadpodstawowa

Opis filmu: To filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach. Nominowany do OSCARA film i zdobywca kilkunastu nagród publiczności na festiwalach filmowych jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury. A także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze.

Motyw: szkoły

• Wiking Tappi- zestaw 3

Propozycje dla: Przedszkole

Opis filmu: Serial animowany Wiking Tappi, to projekt będący adaptacją książek autorstwa Marcin Mortki, które są niezwykle popularne zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kluczowe terminy: strach, lęk, panowanie nad strachem, odwaga, poczucie bezpieczeństwa

• Nawet myszy idą do nieba”

Propozycje dla: Szkoła podstawowa 1-3

Opis filmu:Czy mysz może mieć większego wroga niż lis? Czmyszka – mała mysz, która pragnie udowodnić swoją odwagę, stawia czoła lisowi – Rudeuszowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody.

Kluczowe terminy: czechy, język czeski, Krecik, czeska kuchnia i słodycze

• Mecz o wsystko”

Propozycje dla: Szkoła podstawowa 4-6

Opis filmu:Kiedy Dylan zostaje sparaliżowany w wyniku wypadku, jego tata (wcześniej trener) chce, aby zaakceptował swoją niepełnosprawność, ale chłopak jest zdeterminowany, aby ponownie grać w piłkę nożną. Czy przyjaciel Dylana – Yousef zdecyduje się go porzucić czy wesprzeć?

Kluczowe terminy:niepełnosprawność, rodzaje niepełnosprawności, sport osób z niepełnosprawnością, integracja, akceptacja

• Maddy modelka”

Propozycje dla: Szkoła podstawowa 7-8

Opis filmu: „Maddy” to pierwsza profesjonalna supermodelka z zespołem Downa. Wraz ze swoją matką Rosanne podróżuje po świecie, udowadniając, że integracja i różnorodność mogą funkcjonować w świecie mody.

Kluczowe terminy: samoakceptacja, stereotypy dotyczące wyglądu, zespół Downa, modeling, influanserka, walka o marzenia, wewnętrzna siła, chęć działania