A więc wojna! Niezapomniane kadry 2D PL - Dom Kultury w Wolbromiu

A więc wojna! Niezapomniane kadry 2D PL

Informacje o filmie:

Szczegóły filmu
Gatunek: Dokumentalny
Ograniczenie wiekowe: +13
Czas trwania: 69 min
Wstęp na pokazy dokumentu w Kinie Radość jest wolny, zapraszamy do telefonicznego rezerwowania miejsc!

„A więc wojna! Niezapomniane kadry” – film dokumentalny przygotowany we współpracy Instytutu Pileckiego i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

„A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszystkie zagadnienia schodzą na plan
dalszy…” – tak rozpoczynający się komunikat można było usłyszeć w audycji Polskiego Radia rankiem 1 września 1939 roku. Niemcy przekroczyli granicę II RP, a kilkanaście dni później, Związek Sowiecki przypieczętował pakt zawarty 23 sierpnia z III Rzeszą . Polska stała się terenem pierwszego aktu II wojny światowej – miejscem, w którym miał zrealizować się najbardziej bezwzględny plan dwóch totalitaryzmów.

Instytut Pileckiego oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
prezentują opowieść złożoną z odnalezionych i zdigitalizowanych unikalnych filmów Polskiej Agencji Telegraficznej z lat ’35–‘39, które w ramach filmu prezentowane są po raz pierwszy szerszej publiczności. Premierowe materiały filmowe PAT zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera „Feldzug in Polen” – oraz fragmentami radzieckiego filmu „Wyzwolenie” Ołeksandra Dowżenki. Narracja prowadzona jest przez Świadków Epoki – osoby, które po osiemdziesięciu latach od tych wydarzeń dzielą się z widzem zapamiętaną z czasów dzieciństwa historią. W filmie usłyszeć można wspomnienia min. reżysera Jerzego Hoffmana, reżysera Janusza Majewskiego, kompozytora Romualda Twardowskiego, scenarzysty Andrzeja Mularczyka oraz Izabelli Galickiej, Janusza Kenta i wielu innych. Naoczni świadkowie dzielą się osobistymi przeżyciami, by widz wszystkimi zmysłami doświadczył przełomu czasu pokoju i wojny.

„A więc wojna! Niezapomniane kadry”, realizacja: Grzegorz Czerniak (IP),
Ania Ćwięka (FINA), Wojciech Saramonowicz (IP), Polska 2019, 69 min

Kup bilet: