Uniwersytet Trzeciego Wieku - Dom Kultury w Wolbromiu

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | sobota, 7 września 2019
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” powstał w 2004 roku. Jako projekt aktywizujący osoby nieczynne zawodowo, rencistów i emerytów.

W ramach działalności UTW proponujemy prelekcje oraz wykłady o zróżnicowanej tematyce, m.in.: medycyny, socjologii, psychologii, kulturoznawstwa, prawa, etyki, historii i turystyki, a także spotkania i wyjazdy integracyjne. Dodatkowo odbywają się zajęcia nieobowiązkowe: joga, oraz zajęcia wokalne.

W bardzo bogatym programie zajęć, oprócz wykładów, zajęć ruchowych, wyjazdów integracyjnych, starsi ludzie mają możliwość rozwoju intelektualnego i realizowania swoich marzeń. Od 11 lat przy UTW prężnie działa chór, który ma na swoim koncie niejedno wyróżnienie i nagrody zdobywane podczas organizowanych przeglądów i konkursów.

Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” działa przy Domu Kultury w Wolbromiu od 2012 roku pod dyrekcją Neonili Piekarz. Aktualnie liczy 22 osoby. Występował na wielu krajowych scenach z repertuarem liczącym dziewięćdziesiąt utworów. Zdobył pierwsze miejsce w Małopolskim Przeglądzie Chórów UTW w Chrzanowie w 2014 roku oraz drugie miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów UTW w Oświęcimu w 2015 roku. Na scenie międzynarodowej zaprezentował się w 2018 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów „Varsovia Cantat” w Warszawie, zajmując drugie miejsce w kategorii „Seniorzy”.

 

W repertuarze mają pieśni klasyczne, religijne, ludowe oraz romantyczne. Akompaniuje im na pianinie dyrygentka i instruktorka Neonila Piekarz oraz akordeonista Jan Papaj. Często współpracują z innymi artystami i instruktorami działającymi w wolbromskim DK.

Spotykają się na próbach w każdy wtorek, a praca z Nelą Piekarz jest dla nich nie tylko źródłem ogromnej przyjemności, ale także satysfakcji. Występują z pasją na imprezach okolicznościowych i konkursach muzycznych, coraz częściej zdobywając główne laury. 

Werwy i radości życia mógłby im pozazdrościć niejeden młody człowiek, choć, jak sami podkreślają, większość z nich ma metryki z pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Galeria zdjęć:

Zobacz także