Bajdurek 2023 - powiatowe eliminacje - Dom Kultury w Wolbromiu

Bajdurek 2023 – powiatowe eliminacje

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | środa, 26 kwietnia 2023
Bajdurek 2023 – powiatowe eliminacje

Dziś w Domu Kultury w Wolbromiu odbyły się powiatowe eliminacje 38. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” 2023. Festiwal jest organizowany, aby stworzyć możliwość konfrontacji, wzajemnej edukacji teatralnej i wymiany doświadczeń, twórczych poszukiwań inscenizacyjnych oraz upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży. Realizacji Festiwalu od samego początku towarzyszy idea teatru „jako najbardziej atrakcyjnej formy estetycznego wychowania dzieci i młodzieży”. Głównym celem festiwalu jest natomiast prezentacja dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych z województwa małopolskiego.

Dzisiejsze występy młodych aktorów oceniało jury w składzie:

Jacek Milczanowski – aktor, absolwent AST w Krakowie, autor, reżyser teatralny. W latach 1984-1997 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Współpracował także z teatrami krakowskimi (Stowarzyszeniem Teatralnym Mandala, Tradycyjnym, Zależnym, Dialog, Proscenium, Mumerus), z Teatrem im. Solskiego w Tarnowie oraz Teatrem im. Węgierki w Białymstoku,
Agnieszka Hudzińska – mgr sztuki, instruktor plastyk, zajmuje się przygotowywaniem scenografii.

Najciekawsze przedstawienia z eliminacji powiatowych zostały zakwalifikowane do finału, który odbędzie się w dniach 13-15 czerwca 2023 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu i tak pierwsze miejsca ex aequo zajęły:

grupa działająca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zedermanie, która wystąpiła ze spektaklem pod tytułem „Rzepka”. Opiekunem grupy jest p. Agnieszka Rzepka-Basta. Zespół klasy 4 został powołany spontanicznie celem integracji grupy, a dzisiejszy spektakl został przygotowany na Dzień Babci i Dziadka.

grupa teatralna „Bez kurtyny” z Pracowni Pozytywka w Bolesławiu, która zaprezentowała program pod tytułem „Absolutnie wyjątkowa”. Opiekunem grupy jest Pani Iwona Pilarz. Pod symbolem Pracowni Pozytywka grupa działa od 2 lat. Dwa lata temu zespół zdobył nagrodę specjalną Festiwalu Bajdurek. Był to pierwszy spektakl wystawiony przez grupę w przeglądzie teatralnym. W zeszłym roku udało im się awansować do finału. Absolutnie wyjątkowa a może raczej… absolutnie subiektywna? Taka jest opowieść czterech młodych kobiet o kobietach i ich roli od czasów najdawniejszych. Niech nikt jednak nie próbuje potraktować jej poważnie. Widzom zalecamy dużą dawkę dystansu- taką samą jak dystans, który nasze artystki mają w tej sztuce do siebie samych.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, oraz składamy podziękowania dla jury za uważne wysłuchanie prezentacji, grupom teatralnym za piękne realizacje przedstawień teatralnych, a także opiekunom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i prezentację dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych.