Świąteczny, III Koncert Jubileuszowy ZPiT "Wolbromiacy" - Dom Kultury w Wolbromiu

Świąteczny, III Koncert Jubileuszowy ZPiT „Wolbromiacy”

Dodał(a): Eliza Ciuła-Hat | środa, 18 grudnia 2019
Świąteczny, III Koncert Jubileuszowy ZPiT „Wolbromiacy”

Rodzinna, ciepła atmosfera trzeciego Koncertu Jubileuszowego ZPiT „Wolbromiacy” oczarowała wszystkich. Koncert odbył się 14 grudnia o godzinie 16:00. Wydarzeniu patronował burmistrz Adam Zielnik.

Zaprezentowano bogaty, kilkugodzinny program artystyczny, przedstawiając tańce regionalne, narodowe i zagraniczne, niezwykłe pieśni, widowiska i aranżacje:

• tańce krakowskie, śląskie, rzeszowskie, lubelskie
  • polonez i mazur staropolski w strojach szlacheckich
  • przedstawienie „słowiański ogień”
  • niezwykła aranżacja „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego (taniec chiński, arabski, rosyjski, polka)
  • pieśni:
    • tradycyjna pieśń macedońska pt. „Makedonsko devojce” (Sandra Kiwior),
    • ludowa pieśń rumuńska „Canta cucu (Dominika Karoń)
    • oraz ballada z Wysp Owczych „Trollabundin”, śpiewana w języku farerskim (Dominika Karoń).

Zapewniono także świąteczne dekoracje i poczęstunek oraz uhonorowano pamiątkowymi medalami osoby wspierające Zespół. Szczególne podziękowania złożono tak zwanym „oldboyom”, czyli byłym członkom Zespołu w wieku od 20 do 60 lat, którzy co pięć lat spotykają się na próbach, by zatańczyć na jubileuszowym koncercie.

Wiersz jubileuszowy Magdaleny Świerczek-Gryboś „Dlaczego tu jestem” odczytał Jerzy Gądek.

Zaprezentowano również wideorelację z niezwykłego wydarzenia: uhonorowania Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń Brązowym Krzyżem Zasługi. To wieloletnia, niezastąpiona kierowniczka Zespołu, choreograf-orkiestra, bez której „Wolbromiacy” nie prosperowaliby tak znakomicie. 13 grudnia wojewoda Piotr Ćwik wręczył jej to szczególne, państwowe odznaczenie za oddaną i godną podziwu działalność na rzecz polskiej kultury.

Burmistrz Adam Zielnik wręczył Zespołowi nagrodę pieniężną – pięć tysięcy złotych.

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” ma na swoim koncie setki występów, w tym udział w kilkudziesięciu festiwalach międzynarodowych. W maju tego roku został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wszystkie trzy koncerty jubileuszowe były wyśmienite i zgromadziły pełną salę. Wszystkim towarzyszyła również wystawa fotografii Katarzyny Klimek-Krężel „Tańczące rodziny Wolbromiaków”. W tym roku Zespół doczekał się jeszcze dwóch sesji fotograficznych:

Chociaż był to ostatni koncert jubileuszowy – następny za pięć lat – „Wolbromiaków” można obejrzeć już w najbliższą sobotę, podczas koncertu „Magiczny czas z kolędą”. Poza Zespołem zaprezentują się również sekcje Shine Dance Studio, sekcja wokalno-instrumentalna, a także Koła Gospodyń Wiejskich.

Koordynacja: Agnieszka Gołembiowska-Karoń
Zdjęcia: Piotr Gamrot, Eliza Ciuła-Hat, Magdalena Świerczek-Gryboś, Waldemar Karoń, Paweł Kyć
Nagrania: Piotr Gamrot
Przygotowanie sali widowiskowej i lustrzanej: ZPiT "Wolbromiacy", Gabriela Kałwa